Foto separatori

Fotoseparacija vai optiskā šķirošana pēc krāsām ir jebkuru birstošo materiālu šķirošanas tehnoloģija, pamatojoties uz produkta analīzi pēc krāsas. Pēdējos gados krāsu sortēšanas tehnoloģija (krāsu klasifikācija) arvien vairāk tiek atzīta graudu pārstrādes uzņēmumos.

Dažādu marku un konfigurāciju foto separatorus ražo daudzi uzņēmumi visā pasaulē, kas vērsti uz jaunākajiem sasniegumiem šajās jomās: elektronika, optika, mehānika un pneimatika. Šīs augstas precizitātes iekārtas, maksimāli vieglas vadībā, un var radīt pārsteidzošus rezultātus šķirošanā – līdz 99,99% produkta tīrībā.

Plaši izmanto optiskos šķirotājus pārtikas nozarē, īpaši kur nepieciešama vizuāla produkta kontrole: graudaugu šķirošana, pākšaugu un eļļas augu sēklas ražotne, rieksti, sēklas, garšaugi un pat saldēti vai kaltēti augļi un ogas. Fotoseparators veiksmīgi var tikt galā ar šķirošanas uzdevumiem arī nepārtikas nozarēs, piemēram, stikla vai plastmasas pārstrādēs , kā arī atkritumu, sāļus un minerālvielu šķirošanā .
Skatoties uz visam terminoloģijas atšķirībām, mūsdienu foto separatori krasi atšķiras pēc konstrukcijas, izmēra, izmaksām, ražīguma. Visam optiskām sistēmas ierīcēm ir būtiska atšķirība, kas izraisa lielu jautājumu skaitu – tas ir fotoattēlu sensori vai CCD kameras, izmēri, dizains, ražošanas jauda. Izvēloties optisko šķirotāju, uzņēmums AGRO PROFF iesaka rūpīgi izskatīt un vadīties pēc šķirošanas uzdevuma un fotokameru izvēles.
SIA “Agro Proff” ir vadošās  kompānijas “CSort” un “3U Vision” pārstāvis Baltijas valstīs.
“CSort” un “3U Vision” izmanto mūsdienu Nikon , Kodak, Toshiba visaukstākās klases šķirošanas kameras, kas ļauj sasniegt maksimāli labus rezultātus.
Salīdzinot ar ES ražotāj valstīm, pateicoties zemākām ražošanas izmaksām cena foto separatoriem ir par 20-30% zemāka nekā ES valstīs ražotiem aparātiem.
Pateicoties šiem visiem aspektiem pašlaik “CSort” un “3U Vision” optisko šķirotāju ražotāji ir vieni no vadošākiem spēlētajiem visā pasaulē.
Latvijā par rekorda īsu laiku – 4. mēnešiem, zemnieku saimniecībām tika piegādāti 3. augstas klases foto separatori.

Foto separatora darba process:

Sākotnējais šķirošanas produkts tiek iebērts mašīnā caur tvertni. Ar vibrācijas barotāju materiāls tiek padots uz teknēm.
Teknes kanālos notiek apgaismota produkta pārbaude ar augstas tehnoloģijas CCD kamerām. Kameras saņem atstaroto gaismu no materiāla, pārveidojot to uz elektrisko signālu datoru kontroles sistēmai.
Atkarībā no signāliem, kas saņemti no optiskās sistēmas, datora monitoringa sistēma ieslēdz pneimatisko vārstu (izgrūdi), kas izpūš dažādas graudu krāsas.
Labas produkcijas plūsma iet uz atbilstošu izbiri. Neatbilstoši graudi tiek noņemti no mašīnas caur atkritumu izvadi.
Ir iespēja otrreizējai šķirošanai, kas ļauj rūpīgāk sašķirot graudus, vienlaikus samazinot laba produkta procentuālo zudumu.
Fotosparatora ražība lielā mērā ir atkarīga no šķirošanas produkta un atbirumu fizikālajām īpašībām. Tādi produktu un piemaisījumu parametri, kā krāsa, graudu fiziskie izmēri, īpatnējais svars, aerodinamiskās īpašības, blīvums, kopīgi ietekmē produkta šķirošanu pēc krāsas kvalitātes un ātruma.

Vissvarīgākais faktors, kas ietekmē ierīces produktivitāti, ir galvenā produkta piemaisījumu daudzums. Ir zināms, jo vairāk piemaisījuma satur produkts, jo mazāka ir foto separāta produktivitāte. Tas ir saistīts ar vajadzību “apstrādāt” graudus, kas atzīti par nelietojamiem, lai tos noņemtu no galvenā produkta.

Mašīnai jābūt uzstādītai uz stingras, iepriekš izlīdzinātas platformas, kuras vibrācija nav atļauta. Optiskais šķirotājs neprasa stiprinājumu pie platformas. Plānojot foto separatora ekspluatācijas vietu, jāņem vērā ierīces tehniskās un tehnoloģiskās apkopes vietas, kā arī papildu aprīkojumu, piemēram, aspirāciju. Gaisa temperatūra ierīces ekspluatācijas telpā nedrīkst pārsniegt diapazonu + 5 … + 40 ° C, un mitrums nedrīkst pārsniegt 65%. Putekļu koncentrācijai operācijas telpā jābūt minimālai.